Stævneresultater KOR-ryttere 2016

Husk at aflevere dine resultater til Birgitte Munk.
birgitte.munk@mail.dk el.postkassen.
C-stævne Ikast Rideklub pony dressur d. 2.-3.jan. 2016
Karoline Ravnsbo / Nørlunds Beatrice nr. 3 LA1 66,724% og
samlet nr.3 i Midtjydsk Mesterskab.

C-stævne Varde Rideklub pony dressur d. 9.-10. jan.16
Line Thorup / Chicos Bunter nr. 3 LA5 64,833%
Juliane Thoruk/De Vito PRI 67,875% = B-ekvipage

C-stævne Egum Rideklub hest dressur d. 8.-10. jan. 16
Pernille Poulsen / Irina nr. 7 LA2 67,069% + nr. 3 LA4 67,059%

C-stævne dressur hest KOR d.23.-24. januar 2016
Laura Thorup / Sophies Caios nr. 2 LA1 70,556%
Camilla Stubberup / Vandbækgårdens Julesco nr. 4 LA1 66,667%
Pernille Poulsen / Irina nr. 4 LA2 68,793% + nr.5 LA4 68,529%
Finn Kryhlmand Hansen / Don Juan Højris nr. 1 MA1 70,00%
Finn Kryhlmand Hansen / Miro Højris nr. 1 Intermediare A 70,278%
Finn Kryhlmand Hansen / Capeman nr. 3 Intermediare A 67,778%

C-stævne Brande Rideklub pony dressur d. 6.-7. feb. 16
Juliane Thorup / De Vito nr. 5 PRI 69,125%

C-stævne ponydressur Grindsted Rideklub d. 5. marts 16
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 2 PRI 69,625%

D-stævne dressur pony/hest KOR d.5.-6. marts 16
Pony:
Sidsel Marie Asta Andersen / Møllevangs Nike Toby nr. 1 LD1 65,278%
Kamilla Toft From / Elmholts Raimondo LC2 nr. 1 73,478% + nr. 2 LB2 60,690%
Anne-Louise Ravnsbo / Rolo nr. 1 LB2 61,379% + nr. 2 LC2 68,913%
Cæcile Kynde / Hudson nr. 3 LD1 63,056%
Mathilde Lending / Saxos Baily nr. 1 LD1 67,500%
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 1 LA2 69,219&
Juliane Thorup / Chicos Bunter nr. 2 LA2 66,719&
Cecilie Have Larsen-Ledet / Farchynys Aurin nr. 1 LA4 71,562%
Hest :
Laura Thorup / Sophies Caios nr. 1 LA2 69,655%
Pernille Poulsen / Irina nr. 2. LA2 68,276% + nr. 2 LA4 68,235%
Laura Thorup / Karenagårdens Bill C nr. 2. MB0 68,848%
Sandra Nicolaysen / Diane Hedelund nr. 3 MB0 67,564%

D-stævne springning pony/hest KOR d. 5.-6. marts 16
Pony:
Anne-Louise Ravnsbo / Gelliganol Anntoinette + Rolo 2x 0-runde i LC
Kamilla Toft From /Emholts Raimonde 0-runde Showklasse 60 cm + LD
Cæcilie Kynde / Hudson 0-runde LD + LC
Emma Sparke / Oliver 0-runde LD
Mathilde Lending Saxos Baily 0-runde LD
Sofie Bærholm / Flopper 0-runde LC
Hest:
Camilla Stubberup / Gentle D 0-runde Showklasse
Julie Marbjerg Hansen / Istoria La Bree 0-runde LC + nr. 1 LB (kat.1 pony mod hestene :))
Simone Aakjær Larsen / Frodo 0- runde LD + LC


C-stævne Svendborg Rideklub d.13.3.16
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 1 LA4
Karoline Ravnsbo / Gribvad Uve nr. 2 LA4

D-stævne Egtved Rideklub pony spring d. 19.-20. marts 2016
Kamilla Toft From / Elmholts Raimonde 0-runde shoxklasse 60 cm + 70 cm

C-stævne pony dressur Skovly Rideklub 24.3.16.
Karoline Ravnsbo / Nørlunds Beatrice nr. 1 LA1 70,172% + nr. 1 LA2 67,266%

D-stævne Birgittelyst Rideklub pony springning d.26.3.16
Anne-Louise Ravnsbo/ Gelliganol Antoinette 0-runde 50cm + 60 cm
Anne-Louise Ravnsbo / Rolo 0-runde 50cm + 60 cm.

B-stævne Aagerupgård Rideklub pony dressur d. 25.3.16
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 4 PRI 66,312%

C-stævne Skovly Rideklub dressur hest d. 26.3.16
Laura Thorup / Sophies Caios nr. 1 LA1 71%

C-stævne pony dressur KOR d. 2.-3.april 2016
Juliane Thorup / De Vito nr. 1 LA6 70,395%
Cecilie Hedegaard/Strandgårds Challenger nr. 1 PRT 70,513% + nr.1 PRM 70,366%
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 4 PRM 67,927%
Karoline Ravnsbo/Nørlunds Beatrice nr. 1 LA2
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 2 LA4 70,781%

C-stævne Ladelund Rideklub hest dressur d. 2-3. april 2016
Pernille Poulsen / Irina nr. 2 LA3 72,7% + nr. 2 LA4 67,5%
Laura Thorup / Sophies Caios nr. 1 LA1 72,7%

B-stævne Vejle Rideklub pony dressur d.10.4.16
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger nr. 5 PRM 69,146%

D-stævne Ladelund Rideklub pony dressur d. 17.4.16
Annabell Danielsen / Pour Dusty nr. 2 LA1 %-kl. 67,750%

D-stævne Ladelund Rideklub pony spring d. 16.4.16
Kamilla Toft From / Elmholts Raimondo 0-runde showklasse 60 cm + 0-runde LD

C-stævne Bækgårdens Rideklub hest spring d. 22.-24. april 2016
Camilla Stubberup / Emilio 0-runde ULB + ULB + ULA

C-stævne Nr. Åby Rideklub hest dressur d. 22.4.16
Camilla Neergaard / Gørklintgårds Firefly nr. 4 LA1 67,037%

B-stævne Solrød Rideklub pony dressur d. 22.-24.april 2016
Cecilie Hedegaard / Charmant nr. 4 PRM 69,593%
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger nr. 7 PRI 68,874%

B-stævne med C-klasser KOR d.29/4 - 1/5 2016
C-klasser :
Laura Thorup / Maximus 0-runde showklasse 90 cm + 100 cm
Laura Thorup / Cicett 0-runde showklasse 105 cm + LB**
Laura Thorup / Herslevmarks Carlos 0-runde showklasse 105 cm
Camilla Stubberup / Emilio 0-runde showklasse 110 cm + LB**
Camilla Stubberup / Wilson 0-runde showklasse 105 cm
Camilla Stubberup / Capo D 0-runde showklasse 90 sm
Svend Buch Juul / Jægergårdens Castor nr. 5 LA**
Svend Buch Juul / Favantos II VTH 0-runde showklasse 90 cm + 100 cm
Svend Buch Juul / Grandis 0-runde showklasse 105 cm + 110 cm
Banetræning ponyer :
Mille Nielsen / Skovlys Bambucha 0-runde 85 cm + 90 cm
Anne-Louise Ravnsbo / Gelliganol Antoinette 0-runde 65 cm

C-stævne Vejle Rideklub pony dressur d. 7.-8.maj 2016
Juliane Thorup / De Vito nr. 5 PRI 68,750%
Anne-Louise Ravnsbo / Little Sky nr. 1 LB1 69,677%
Anne-Louise Ravnsbo / Rolo nr. 2 LB1 67,097%
Karoline Ravnsbo / Nørlunds Beatrice nr. 4 LA1
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger nr. 1 PRM 70,122%

D-stævne Vamdrup Rideklub pony spring d. 13.5.16
Anne-Louise Ravnsbo / Rolo 0-runde LD

C-stævne Djursland Rideklub hest dressur d. 14.5.16
Laura Thorup / Sophies Caios nr. 1 LA1 71,667%

C-stævne Hedensted Rideklub hest dressur d. 21.-22. maj 2016
DISTRIKT 10 MESTERSKAB U25 :
Laura Thorup / Sophies Caios nr. 2 - TILLYKKE

C-stævne Brande Rideklub pony dressur d.22.5.16
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 3 PRM 70,122%
Cecilie Hedegaard / Charmant nr. 2 PRM 70,976%

D-stævne Hejlsminde Rideklub pony dressur 21.-22.maj 2016
Anne-Louise Ravnsbo / Little Sky Kolding Cup 1. afd. LC2 nr. 2
Anne-Louise Ravnsbo / Rolo Kolding Cup 1.afd. nr.3 + samlet nr. 3
Kamilla Toft From/Elmholts Raimondo nr. 2 LB123% - LB2 67,590%
Rikke Ebdrup Borregaard / Bella Donna samlet nr. 3 Kolding Cup

C-stævne Guldager Rideklub pony dressur d. 27.-29.maj 2016
STORT TILLYKKE :)
Juliane Thorup / De Vito SYDJYDSK MESTER :)
LA3 nr. 3 73,5%
LA3 1. adf. SJM nr. 1 70,667%
LA4 2. afd. SJM nr. 3 68,698%
(tæller ikke til ranglisten, da det var start for ROOR)

C-stævne Allerupgård Rideklub pony dressur d. 27.-29 maj 16
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 2 LA4

D-stævne Jordrup Rideklub d. 29.maj pony spring
Kamilla Toft From/Elmholts Raimondo 0-runde showklasse 30-60cm -60cm

D-stævne Børkop Rideklub pony springning/dressur d. 4.-5. juni 16
Anne-Louise Ravnsbo / Gelliganol Antoinette 0-runde 70 cm
Karoline Ravnsbo / Nørlunds Beatrice nr. 1 LA1

B-stævne Hovgaard Rideklub pony dressur d. 3.-5. juni.
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger nr. 3 PRT 68,547%
Caroline Mogensen / Magic Design nr. 3 PRT 69,231%
+ nr. 2 PRM 1. afd. Ecco Cup + nr. 3 Kûr 69,917% - 2. afd. Ecco Cup
= samlet nr. 2 Ecco Cup kat. 2 pony.

C-stævne Svendborg Rideklub d.12.6.16 pony dressur
Anne-Louise Ravnsbo/Rolo + Karoline Ravnsbo/Holsteins Number One
nr. 3 Distriktmesterskab Fyn for hold - begge var på Nr.Åby Rideklubs hold.
(tæller ikke til ranglisten).

C-stævne Egum Rideklub d.18.-19.juni 16. pony dressur
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 2 PRI
Mathilde Degn / Ødipus nr. 2 LA3 66,333%
Line Thorup / Chicos Bunter WE nr. 4 LA3 65,167%
DISTRIKT 10 MESTER PONYDRESSUR KAT.3
Cecilie Have Larsen-Ledet / Farchynys Auryn LB3 69,570%


D-stævne Østergårdens Rideklub d. 25.6. pony dressur.
Anne-Louise Ravnsbo/Little Sky nr. 1 LB1 67,097%
Karoline Ravnsbo/ Nørlunds Beatrice nr. 1 LA1 67,587%

C-stævne Blåvandhuks Rideklub d. 25.-26.6.16
VINDER DRESSURENS VENNER CUP KVAL. : KOR :)
Holdet var : Pernille Poulsen/Irina - Herle Rasmussen/Ib Bandit Fremad
- Camilla Nergaard/Gørklintgårds Weini - Camilla Stubberup/Vandbækgårdens Julesco.
Holdet er kvalificeret til finalen i Herning d.9.-11. sep.16
Camilla Nergaard / Gørklintgårds Weini nr. 1 LA2 74%
Anja Berg /Denara nr. 3 MB0 67,821%

NM Findland d. 29/6-2/7 2016
STORT TILLYKKE til Caroline Mogensen/Magic Design med holdguld
+ superflot individuel sølvmedalje ved Nordisk Mesterskab i Finland :)

C-stævne Revsø Rideklub ponydressur d. 2.-3. juli 16
Juliane Thorup / De Vito nr. 2 LA6 71,579 %

B-stævne Hjallerup Rideklub d. 8.-10. juli pony dressur
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 3 PRT 68,034% = A -rytter/pony
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger nr. 1 PRT 70,214% + nr. 2 PRM 69,268%
Juliane Thorup / De Vito nr. 6 PRT 67,778% + nr. 4 PRM 68,252%

C-stævne Hjallerup Rideklub d. 8.-10. juli pony dressur
Victotia Kock / Lady Ley Roest nr. 2 PRI 67,375% + nr. 5 PRI 68,750%
Cecilie Larsen-Ledet/Drumfire nr. 1 LA4 67,500% + nr. 1 LA4 68,437%

C-stævne Military pony Sønderborg Rideklub d. 16.juli 2016
Isabell Jepsen / Secret White nr. 3 CNC 90

C-stævne Silkeborg Rideklub hest dressur d. 20.juli 16
Pernille Poulsen / Irina nr. 1 LA3 68,900%

C-stævne Silkeborg Rideklub hest springning d.22.-24.7.16
Camilla Stubberup / Gentle D nr. 8 LB*

C-stævne Sønerborg Rideklub d. 6.8.16 pony springning.
Laura Møller Verner / Fenya nr. 3 LC

C-stævne Risgaard Sportsrideklub hest dressur d. 13.-14.8.16
Camilla Neergard / Gørklintgårds Weini nr. 2 MB0 70,000%

C-stævne Rideklubben Odin d. 21.8.16 pony dressur
Anne-Louise Ravnsbo / Little Sky nr.1 og Fyns Mester kat. 2 68,752%
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 2 Fyns Mesterskab kat.2 68,751%
Dvs. kun 0,001% mellem 1. og 2. pladsen :) STORT TILLYKKE til begge.
(Pigerne red for Nr.Åby Rideklub og resultatet tæller derfor ikke på ranglisten).

D-stævne Sabro Rideklub hest dressur d. 27.8.16.
Mie Mørch Wærens / Donna Zilver Overskovlund nr. 2 LC1 67.400%

C-stævne Boller Rideklub d. 28.8.16
Camilla Stubberup / Emilio nr. 2 LA**

C-stævne Dalby Rideklub d. 17.-18.9.16 heste dressur
Laura Thorup / Karenagårdens Bill C. MB2 dressur nr. 3 69,079%
Distrikt 10 Mesterskab for hold :
KOR´s hold blev flot nr. 2 :
Pernille Poulsen / Irina 68,391 %
Laura Thorup / sophies Caios 67,127 %
Camilla Nergaard / Gørklintgårds Weini 68,222 %
Beate Simonsen / Rankegårds Beloki 66,802 %

C-stævne Grindsted Rideklub d.17.9.16 pony dressur
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 2 PRI 66,500%

C-stævne Silkeborg Rideklub d. 18.9.16. - springning pony
Mille Nielsen / Skovlys Bambucha nr. 3 LA*

C-stævne Fredericia Rideklub hest springning d. 23.9.16
Laura Thorup / Don Juan 0-runde LB*

C-stævne Vejle Rideklub pony dressur d. 24.-25./9-16
Juliane Thorup / De Vito nr. 4 PRI 69,875%
Anne-Louise Ravnsbo / Little Sky nr.3 LA1 65,0%
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 2 PRI 71,125%

C-stævne KOR ponydressur d. 1.-2. okt.16
Anne-Louise Ravnsbo / Little Sky nr. 1 LA1 69,483%
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger PRM nr. 4 67,683%
Caroline Mogensen / Magic Design Kür nr. 3 73,125%

C-stævne Egum Rideklub hest dressur 1.10.16
Pernille Poulsen / Irina nr. 2 LA4 68,382%

C-stævne Military pony Haslev Rideklub d.2.10.16
Isabell Jepsen / Secret White nr. 9 CNC 90

C-stævne Varde Rideklub pony dressur d. 19.10.16
Juliane Thorup / Chicos Bunter We nr. 3 LA3 64,833%

C-stævne Vejle Rideklub dressur pony d. 28.-30. okt.16
Juliane Thorup / Chicos Bunter WE nr. 2 LA3 69% + nr. 1 LA1 69,483%
Juliane Thorup De Vito nr. 2 PRT 70,256% + nr. 5 PRI 65,625%

C-stævne KOR dressur heste d. 5.-6.nov.16
Laura Thorup / Sophies Caios nr.2 LA1 75,0000%
Camilla Blønd-Sørensen / Lillegårdens Don Karnage nr. 3 LA5 67,667%
Camilla Neergaard / Gørklintgårds Weini nr. 3 MB0 68,462%
Pernille Poulsen / Irina nr. 4 MB0 67,949%
Beate Simonsen / Rankegårds Beloki nr. 3 MB2 68,289%
Finn Kryhlmand Hansen / Capeman nr. 1 %-klasse sv.gr.5-7 - Svær Intermediare A - 70,556%


B-stævne Hedensted pony dressur d. 11.-13.nov. 16
Juliane Thorup / De Vito nr. 5 PRM 68,049% = A-ekvipage :)

C-stævne Hestehavens Rideklub hest springning d. 13.11.16
Laura Thorup / Don Juan 0-runde LB*

D-stævne KOR dressur hest/pony d. 19.nov.16
pony:
Kamilla Toft From / Elmholts Raimondo nr. 3 LB2 (%-klasse LB1-3) 65,862%
+ nr.. 4 LA1 %-klasse 64,655%.
Anne-Louise Ravnsbo/Rolo nr. 3 LA! %-klasse 66,379%
VINDER LB2 klubpokal pony dressur: Kamilla Toft From/Elholts Raimondo

hest:
Laura Thorup / Fortune Choice nr. 2 68,800% + nr. 3 68,750% LC1-3 %-klasse
Pernille Poulsen / Holebæks Cashmir nr. 5 67,600% LC1-3 %-klasse.
VINDER LB2 klubpokal hest dressur : Meiken Nielsen / Odysseus

D-stævne KOR springning hest/pony d. 20.nov.16
pony:
Kamilla Toft From / Elmholts Raimondo showklasse 70 cm + showklasse 80cm 2x 0-runde
Alberte Puggaard / Bohemo Greco showklasse 60 cm 0-runde
Cæcilie Kynde / Jackson showklasse 60 cm 0-runde
VINDER LB klubpokal pony springning : Kamilla Toft From / Elmholts Raimondo
VINDER stilpokal pony springning : Alberte Puggaard / Bohemo Greco

hest :
Camilla Stubberup / Galinzo showklasse 80 cm 0-runde
Camilla Stubberup / Capo D showklasse 80 cm 0-runde
Laura Møller Verner / Odysseus showklasse 70 cm 0-runde
Charlotte Lynge / Sølbechs Amarett showklasse 110 cm 0-runde
Camilla Stubberup / Maximus showklasse 100 cm 0-runde
Karina Hviid Schultz / Cicett showklasse 110 cm. 0-runde
Camilla Blønd-Sørensen Lillegårdens Sinatra showklasse 110 cm 0-runde
Camilla Blønd Sørensen / Lillegårdens Mithano showklasse 100 cm 0-runde
VINDER LB klubpokal hest springning : Karina Hviid Schultz/Cicett + Charlotte Lynge/sølbechs Amarett

C-stævne Grindsted Rideklub pony dressur d. 26.11.16
Mille Rosenlund / Xantal JR. nr. 2 PRI

C-stævne Fredericia Rideklub hest springning d. 26.11.16
Laura Thorup / Herslevmarks Carlos nr.10 LB**

Klubmesterskaber KOR 2016 d. 10.deember 2016
Heste dressur:
nr. 1 Mette Hviid Schultz / Rushwell Langholt (LA1) 76,293%
nr. 2 Laura Thorup / Fortune Choice (LC2) 71,706%
nr. 3 Myl Blønd-Sørensen / Lillegårdens Don Karnage (LA5) 71,133%
Pony dressur :
nr. 1 Sidsel Marie Andersen / Møgelvangs Nike Toby (LC2) 73,300%
nr. 2 Mille Rosenlund / Xantal Jr. (PRM) 73,040%
nr. 3 Anne-Louise Ravnsbo / Little Sky (LA1) 72,060%
nr. 3 Anne-Louise Ravnsbo / Rolo (LA1) 72,060%
Heste springning :
nr. 1 Laura Thorup / Don Juan (LB) 0 omsp. 0-44,30sek.
nr. 2 Myl Blønd-Sørensen / Lillestaruphøjs Candiana (LA) 0 - omsp. disk.
Pony springning:
nr. 1 Connor Langford / Flopper (LD) 0 - omsp. 0- 36,60 sek.
nr. 2 Anne-Louise Ravnsbo / Gribvads Bobby (LD) 0 - omsp. 0- 38,20 sek.
nr. 3 Maria Toft / Pinnochio (LD) 0 - omsp. 0-42,70 sek.

C-stævne Vejle Rideklub d. 17.-18. dec. pony dressur
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 2 PRI 68,125% + nr. 2 PRM 69,756%
Juliane Thorup / Chicos Bunter WE nr. 1 LA2 67,969% + nr. 3 LA1 70,517%

C-stævne Tinglev Rideklub hest springning d.17.12.16.
Laura Thorup / Don Juan nr.4 LB**

C-stævne Vejle Rideklub hest springning d. 28.12.16
Laura Thorup / Herslevmarks Carlos 0-runde LB*