Stævneresultater KOR-ryttere 2017

Husk at aflevere dine resultater til Birgitte Munk :
birgitte.munk@mail.dk eller i postkassen.

C-stævne Varde Sportsrideklub pony dressur 7.januar 2017
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 2 PRI 70,500%

B-stævne m.C-klasser Vejle Rideklub d. 5.-8.jan. 2017 hest springning
Myl Blønd-Sørensen / Lillestaruphøjs Candiana LA* 0-runde

C-stævne Fredericia Rideklub d. 20.1.17 hest springning
Myl Blønd-Sørensen / Mithano LB1 0-runde

C-stævne KOR dressur hest d. 21.-22. januar 2017
Camilla Neergaard / Gørklintgårds Weini nr.1 MB0 74,231% + nr.1 MB0 76,795%
Finn Kryhlmand Hansen / Don Juan Højris nr. 2 Show sv.gr.5+6 PSG. 67,895%
Camilla Stubberup / Emilio nr. 5 MB2 66,974%
Myl Blønd-Sørensen / Lillegårdens Don Karnage nr. 2 LA4 70,441%
Myl Blønd-Sørensen / Nørregårds Dejon nr. 3 LA4 67,500%
Laura Thorup / Sophie´s Caios nr. 1 LA4 74,559% + nr. 3 LA2 74,655%

C-stævne Svendborg Rideklub pny dressur d. 15.jan.17
Mille Rosenlund/Xantal Jr. nr. 1 PRI 70,375%

C-stævne Nr.Åby Rideklub d. 28.jan.17 hest dressur
Camilla Nergaard / Gørklintgårds Weini nr.2 MB0 70,256%

B-stævne Vejle Rideklub pony dressur d. 27.-29.jan.17
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger nr. 3 PRT 68%

C-stævne Dalby Rideklub hest dressur d.4.5./feb.17
Cecilie Hedegaard / Jap´s Catch Me nr. 3 LA1 70,5%
Pernille Poulsen / Irina nr. 1 LA6 68,684% + nr.4 MB0 66,795%

C-stævne Billund Rideklub d. 5.feb. 2017 hest springning
Camilla Stubberup / Emilio LA* nr. 11 + LB** 0-runde

C-stævne Sønderborg Rideklub pony dressur d. 11.-12.feb.17
Juliane Thorup / Chicos Bunter WE nr. 1 LA5 72,5%

C-stævne Fredericia Rideklub 17.-18.feb. 2017 hest springning
Myl Blønd-Sørensen/Lillegårdens Sinatra LB** nr. 10
Myl Blønd-Sørensen LIllestaruphøjs Candiana LA** nr. 5
Laura Thorup / Herslevmarks Carlos LA* 0-runde

C-stævne Vejle Rideklub d. 3.-5. marts 2017 hest springning
Myl Blønd-Sørensen / Lillestaruphøjs Candiana MB* nr. 5 + LA** nr. 12
Myl Blønd-Sørensen / Lillegårdens Sinatra LA* + LB* 2x 0-runde

C.stævne Dalby Rideklub d. 5.marts 2017 pony dressur
Mille Rosenlund / Xantal JR nr. 2 PRT 72,436%

C-stævne Svendborg Rideklub d. 11.3.17. pony dressur
Juliane Thorup/Chicos Bunter WE nr. 1 LA6 70% = B-pony

D-stævne KOR hest/pony dressur d. 18.marts 2017
Hest
Laura Thorup / Duks H LA1 nr. 1 68,889%
Camilla Stubberup / Saxeau Pilekær LA1 nr. 2 67,593%
Ida Kongsted / Valencia LA2 %-klasse nr. 1 67,241%
Pernille Poulsen / Irina LA4 nr. 3 65,882%
Line Ebdrup Borregaard / Ebony Sky LC2 5-klasse nr. 2 68,542%
Pony
Sara Bakholdt Als/Brookwater Paramount LD1 nr. 3 70,238%
Sidsel Marie Andersen/Møllevangs Nike Toby LC1 5-klasse nr. 2 71,400%
Kamilla Toft From / Pepsi LB2 5-klasse nr. 2 65,862%

D-stævne KOR hest/pony springning d. 19.marts 2017
Hest
Showklasse 100/110/120 cm - B0
Myl Blønd-Sørensen / Ny Mosegaards Cate 110 cm 0-runde + 110 cm 0-runde
Camilla Stubberup / Maximus 100 cm 0-runde
Camilla Stubberup / Capo D 100 cm + 110 cm 2x 0-runde
Charlotte Lynge / Sølbecks Amarett 100 cm 0-runde

Showklasse 70/80/90 cm - B0
Carina Hviid Schultz / Saasalee 80 cm 0-runde
Herle Rasmussen / Pamia 80 cm + 90 cm 2x 0-runde
Laura Thorup / Lindegårdens Quintin 80 cm 0-runde
Sille Noe / Elbruss (Boris) 70 cm 0-runde
Maria Toft / Cocoline 70 cm + 80 cm 2x 0-runde
Pony
Showklasse 50/60/70 cm - B0
Connor Langford / Flopper 60 cm + 70 cm 2x 0-runde
Kamilla Toft From / Pepsi 60 cm 0-runde

B-stævne Sundeved Rideklub d. 19.3.17 pony dressur
Mille Rosenlund/Xantal Jr. nr. 2 Ecco Cup B-finale Pony Kür 70,583%

C-stævne Nr. Åby Rideklub d. 25.3.17 hest springning
Camilla Stubberup / Capo D LB* 0-runde + LB* 0-runde
Camilla Stubberup / Emilio LB* 0-runde
Laura Thorup / Don Juan LA* 0-runde
Carina Hviid Schultz / Cicett LB' 0-runde

C-stævne Broholm Rideklub d. 26.3.17 pony dressur
Juliane Thorup / Chicos Bunter WE nr. 1 LA6 69,868%

C-stævne Gråsten Rideklub d. 26.3.17 pony dressur
Cecilie Have Larsen-Ledet / Drumfire nr. 2 PRI

C-stævne Fredericia Rideklub d. 1.apr. 2017 hest springning
Myl Blønd-Sørensen / Lillestaruphøjs Candiana nr. 14 LA**

C-stævne Vejle Rideklub d.1.-2. apr. pony dressur
Juliane Thorup / De Vito nr. 2 PRM 68,527%

C-stævne Skovly Rideklub d. 9.4.17 pony dressur
Juliane Thorup / De Vito nr. 1. PRM 69,632%

B-stævne 7.4.17 Agerupgård Rideklub pony dressur
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 6 PRI 66%

C-stævne Absolut Horses d. 14.4.17 hest springning
Camilla Stubberup / Emilio LB** nr. 10

B-stævne Sverige HÄRF 16.-17.apr.17 pony dressur
Mille Rosenlund / Xantal JR. nr. 1 PRM 69,228% + nr. 7 Kür 69,333%

CDIP Belgien d. 14.-17.apr. 2017 pony dressur
Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger PRT nr. 5 70,100%
(PRM nr.10 68,5% + Kür nr. 8 69,2%)

D-stævne Egum Rideklub hest springning d. 14.apr. 17
Carina Hviid Schultz / Saasalee showklasse 80 cm + 90 cm 2 x 0-runde

C-stævne Bækgårdens Rideklub d. 21.-23.apr.17 hest springning
Myl Blønd-Sørensen / Lillestaruphøjs Candiana MB* nr. 18

C-stævne Rieklubben Møllen hest dressur d. 22.apr. 17
Mette Hviid Schultz / Rushwell Langholt nr. 4 LA1 70,556%

C-stævne KOR ponydressur d.29.-30. apr. 17
Sidsel Marie Asta Andersen/Møgelvangs Nike Toby Topponyer Stil Cup nr. 1 144,167%
Juliane Thorup / Chicos Bunter WE LA5 nr. 1 71,667% + PRI nr. 3 68,375%
Kamilla Toft Form / Elmholts Raimondo LA4 nr. 1 66,406%
Cecilie Have Larsen-Ledet / Strandgaards Drumfire nr. 5 67,750%
Cecilie Hedegaard / Strandgaards Challenger PRM nr. 1 72,317%
Sofie Rosenberg Sørensen / Santhos Kærlund LA5 nr. 3 69,167% + LA5 nr. 2 68,833%

C-stævne Brande Rideklub hest springning d. 29.-30.4.17
Camilla Stubberup / Galinzo LB** nr. 2.

C-stævne hest dressur Riisgaard Rideklub d. 12.-14. maj 17
Mette Hviid Schultz / Rushwell Langholt nr. 1 LA1 68,704% + nr. 5 LA2 67,759% + nr.3 LA1 69,259%
Camilla Stubberup / Saxeau Pilekær nr. 4 LA1 66,111% + nr. 1 LA1 71,667%

Internationalt dressurstævne pony - Epona Kristiansand, Norge d. 21.maj 2017
Mille Rosenlund / Xantal JR. nr. 2 K¨r 72,458%

D-stævne Hejlsminde Rideklub d. 10.6.17 pony dressur
Anna Have Larsen-Ledet / Novochento nr. 3 LD1 69,7% + nr. 1 LC1 68,6%

C-stævne KOR m. D10 MESTERSKABER HEST + PONY DRESSUR 16.-18. juni
PONY :
Sidsel Marie Andersen / Møgelvangs Nike Toby NR:1 = D.10 MESTER KAT. 3 66,720% :)
+ nr. 2 LB3 69,516%.
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One nr. 2 D.10 MESTERSKAB KAT. 2 68,944% :)
+ nr. 3 LA3 69,167%
Sofie Rosenberg Sørensen / Santhos Kærlund NR.2 D.10 MESTERSKAB kat.1 67,500% :)
(delt nr. 1, men overdommers point er afgørende - derfor nr. 2).
Sofie Bjerg Nielsen / Aslie nr. 3 D.10 mesterskab kat. 1 67,111%
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 2 PRI 68,375%
Karoline Ravnsbo / Little Sky nr. 5 PRI 67,5%
Cecilie HUmmelmose Tokkedal / Højvangs Bondeo nr. 2 LA3 70,233%

HEST :
Laura Thorup / Sophies Caios D:10 MESTER U25 74,311% :)
+ nr. 1 LA2 77,586%
Alexandra Buchreitz / Lorenzo Hena nr. 4 D.10 MESTERSKAB SENIORER 68,909% :)
Laura Thorup / Duks-H nr. 3 LA1 68,519% + nr. 4 LA2 71,034%
Camilla Stubberup / Emilio nr. 5 MB2 67,632%
Mette Hviid Schultz / Rushwell Lnagholt nr. 3 LA2 74,138% + nr. 2 LA2 71,034%
Finn Kryhlmand Hansen / Miro Højris nr. 2 PSG 72,105%
Caroline B. Mogensen / Zala Mi nr. 3 MB0 68,205%

C-stævne KOR m. D.10 MESTERSKABER I SPRINGNING HESTE d. 16.-18. juni
Camilla Blønd-Sørensen / Ny Mosegårds Cate nr. 3 D.10 MESTERSKAB SENIORER :)
+ nr. 6 MB*
Camilla Blønd-Sørensen / Lillegårdens Sinatra LB* met.B0 - 0-runde
Camilla Stubberup / Maximus LC + LB* met. B0 = 2 x 0-runde
Camilla Stubberup / Galinzo LA* + LA* met. B0 = 2 x 0-runde
Camilla Stubberup / Emilio nr. 5 LB**
Laura Thorup / Herslev Marks Carlos LB* + LB* met. B0 = 2 x 0-runde
Carina Hviid Schultz / Cicett LA* met. B0 - 0 runde
Emilia Ross Reymond / Pralido LC met. B0 - 0-runde


B-stævne Hjallerup pony dressur 23.-26. juni 2017
Juliane Thorup / De Vito nr. 2 PRT 67,393%
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 2 PRM 70,691% + nr. 7 PRT 67,479% og samlet
nr. 4 i Brogården Cup kat. 1

NORDISK MESTERSKAB, SVERIGE D. 28/6 - 2/7 2017 :

Cecilie Hedegaard / Strandgårds Challenger nr. 1=GULD NM for hold ponydresur :)
+ nr. 4 indv.
Malene Kohlschmidt Ebbesen/Mira nr. 1 = GULD NM for hold seniordressur
+ BRONZE indv. :)

D-stævne Børkop Rideklub d.17.6.17 pony dressur
Anna Have Larsen-Ledet / Novochento nr. 2 LC1 68,6% + nr. 4 LD1 67,7%

D-stævne Hedensted Rideklub d. 8.7.17 pony dressur
Anna Have Larsen-Ledet / Novochento nr. 1 LC1 72,6% + nr. 2 LC3 69,6% (%-klasse)

C-stævne Billund Rideklub d. 19.-20. aug. hest springning
Carina Hviid Schultz / Cicett nr. 5 LB**

C-stævne Billund Rideklub d. 19.-20. aug. hest dressur
Camilla Stubberup / Let´s Walk nr. 1 LA3 72,414%

D-stævne Skovly Rideklub d. 19.aug.17 pony dressur
Anna Have Larsen-Ledet / Novochento nr. 2 LC3 66,2% + nr. 2 LB2 67,06%

D-stævne Hejlsminde Rideklub d. 26.aug.17. pony dressur
Anna Have Larsen-Ledet / Novochento nr. 1 LC3 70,8% + nr. 1 LB2 70,34%

C-stævne Hedensted Rideklub hest dressur d. 2.-3. sep.17:

D.10 Mesterskab - KORs hold nr. 2 (kun slået med 0,51%)
Camilla Nergaard / Gørklintgårds Weini - LA5 73,389%
Camilla Stubberup / Lets Walk - LA3 67,010 %
Alexandra Buchreitz / Lorenzo Hena _ MB1 67,207%
Mette Hviid Schultz / Ruchwell Langholt - LA3 67,989%

Mette Hviid Schultz / Rushwell Langholt nr. 1 LA3 73,448%
Camilla Nergaard / Gørklintgårds Weini nr 3 LA5 67,667%

C-stævne pony dressur Guldager Rideklub d. 2.9.17
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 4 PRT

C-stævne Svendborg Rideklub pony dressur d. 2.-3.9.17.
Cecilie Have Larsen-Ledet / Strandgaards Drumfire nr. 1 PRI
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 1 PRT + nr. 1 LA6

C-stævne Fredericia Rideklub springning hest d. 15.-16.sep.17
D.10 MESTERSKABE FOR HOLD - KOR NR. 2 :
Carina Hviid Schultz / Cicett 2 x 0-runde LB**
Laura Thorup / Dijlando 2 x 5 fejl LB**
Camilla Stubberup / Capo D. 0 - 12 fejl LA**
Myl Blønd-Sørensen / Ny Moesgårds Cate 2 x 4 fejl
samlet over 2 omgange: 13 fejl og en super 2. pl

Carina Hviid Schultz / Cicett 0- runde LB* met. B0
Carina Hviid Schultz / Saasalee 0-runde LC met. B0

B-stævne Frederikshavn Rideklub pony dressur d.15-17.9.17
Juliane Thorup / De Vito nr. 6 PRT 66,795%

C-stævne Broholm Rideklub pony dressur d. 17.9.17
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 1 LA6 + nr. 1 PRT

C-stævne Vejle Rideklub pony dressur m. D.10 Mesterskab hold d. 29/9 - 1/10 2017
Juliane Thorup / De Vito nr. 3 PRI 66,885%
Juliane Thorup / Chicos Bunter WE nr. 1 ÆA3 69%
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 4 PRT

D.10 Mesterskab hold : KOR nr. 1 Distrikt 10 Mesterskab 207,981% samlet:
Amalie A. Bang / Qualiko de Láube 71,035% - LA1
Karoline Ravnsbo / Holsteins Number One 69,223% - LA3
Sofie Rosenberg Sørensen / Santhos Kærlund 67,723% - LA5
Mathilde Emilie Højholt Ringstrøm / Røgilds Dominique 64,253% - LA1
STORT TILLYKKE

C-stævne dressur pony Tinglev Rideklub d.7.10.17
Juliane Thorup/De Vito nr. 4 PRI 66,250%
Line Lykke Jørgensen / Tyssul Oshan nr. 1 PRI 69,375%

C-stævne KOR dressur hest d. 7.10.17
Camilla Stubberup / Lets Walk nr. 1 LA3 75,862% + nr.2 LA2 73,103%
Laura Thorup / Wilson nr. 3 LA2 71,379%
Myl Blønd-Sørensen / Lillegårdens Don Karnage nr. 2 LA3 71,897%
Camilla Nergaard / Gørklintgårds Weini nr. 1 %-klasse sv.gr. 3-4 MB2 69,737% + nr.2 MB0
Finn Kryhlmand Hansen / Miro Højris nr. 1 %-klase sv.gr. 5-6 PSG 69,079%

C-stævne KOR dressur pony d.8.10.17
Freja Bertelsen / Uriah Heep nr. 2 PRI 71,625%

C-stævne Varde Sportsrideklub pony dresseu d. 20.10.17
Juliane Thorup / De Vito nr. 2 PRT 70,13%

C-stævne Harrildslev Rideklub d.29.10.17. pony dressur
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 1 LA6 + nr. 4 PRI

C-stævne Skovly Rideklub pony dressur d. 5.11.17
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 1 LA5

B-stævne Hedensted Rideklub pony dressur d. 17.-19.11.17
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 4 PRI
Mille Rosenlund / Xantal Jr. nr. 5 PRM 68,496%

C-stævne Vejle d. 24-26.11.17 pony dressur
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 2 PRI + nr. 2 PRI
+ nr. 3 PRT + nr. 3 PRM + nr. 3 PRI + nr. 2 PRT

C-stævne Svendborg Rideklub pony dressur d. 3.12.17
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 1 LA6

KLUBMESTERSKABER KOR 2017 d. 9.12.17
Pony dressur m. æresdækken skænket af Larsens Eftf. Kolding :
Nr. 1 Freja Bertelsen / Dimitri (PRM) 69,878 %
Nr. 2 Karoline Ravnsbo / Kloosters Eltino (PRT) 69,281 %
Nr. 3 Juliane Thorup / De Vito (PRT) 68,291 %

Hest dressur m. æresdækken skænket af Stald Hena :
Nr. 1 Camilla Stubberup / Zun Dancer (LA2) 72,528 %
Nr. 2 Mette Hviid Schultz / Rushwell Langholt (LA1) 71,681 %
Nr. 3 Camilla Stubberup / Let´s Walk (LA4) 70,869 %

Pony springning m. æresdækken skænket af Jessens Rideudstyr :
Nr. 1 Connor Langford / Vivian van de Run 0 - 0 38,42 sek. i omspr.
Nr. 2 Anna-Louise Ravnsbo / Mr. B 0 - 0 42,49 sek i omspr.


Hest springning m. æresdækken skænket af KLC :
Nr. 1 Myl Blønd-Sørensen / Ny Mosegårds Cate 0 - 0 41,20 sek. i omspr.
Nr. 2 Camilla Stubberup / Emilio 0 - 0 41,93 sek. i omspr.

STORT TILLYKKE TIL DE NYE KLUBMESTRE 2017 OG EN STOR TAK TIL VORES
ÆRESDÆKKENSPONSORER: Larsens Eftf. Kolding / Jessens Rideudstyr / KLC Kolding /
Stald Hena SAMT Blue Hors Care og Danish Agro/HERKULES FOR ÆRESPRÆMIER
TIL ØVRIGE PLACEREDE SAMT POKALER FRA KOR´S VENNER.

C-stævne Sønderborg Rideklub pony dressur d. 10.12.17
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 1 PRT

C-stævne Boller Rideklub pony springning d. 27.12.17
Line Lykke Jørgensen / tyssui Oshan nr. 1 LD,S4 + nr. 1 LC,S4

C-stævne Vordingborg Rideklub pony dressur d. 29.12.17
Line Lykke Jørgensen / Tyssui Oshan nr. 1 LA6 + nr. 2 PRI